KOMUNIKAT Z 405. ZEBRANIA PLENARNEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W dniach od 8 do 10 czerwca 2026 roku, pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy SAC, odbyło się w Łomży 405. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
1. Wybór Łomży na miejsce obrad Zebrania Plenarnego KEP związany był z obchodami 100. rocznicy utworzenia diecezji. Została ona erygowana 28 października 1925 roku przez papieża Piusa XI bullą Vixdum Poloniae unitas. Jubileuszową Eucharystię biskupi celebrowali w łomżyńskiej katedrze pw. św. Michała Archanioła, która zbudowana jako kościół farny obchodzi w tym roku 500-lecie istnienia.
2. Biskupi wyrazili wdzięczność papieżowi Leonowi XIV za encyklikę Magnifica humanitas. Jest ona wyrazem troski Ojca Świętego o godność i integralny rozwój człowieka oraz dobro ludzkiej społeczności w kontekście coraz szerszej obecności sztucznej inteligencji i rozwoju nowych technologii w różnych wymiarach życia. Biskupi zachęcają do lektury encykliki, osobistej refleksji, a także korzystania z papieskich wskazań.
3. Podczas obrad biskupi podjęli refleksję nad sytuacją małżeństw i rodzin w Polsce po dziesięciu latach od publikacji przez papieża Franciszka posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Zastanawiali się, jak skuteczniej wspierać narzeczonych, małżonków i rodziców w codziennych wyzwaniach życia rodzinnego oraz jak sprawić, aby Kościół był dla rodzin miejscem bliskości, wsparcia i nadziei. Podkreślili, że rodzina pozostaje pierwszym i najważniejszym środowiskiem przekazywania wiary oraz uczenia miłości, odpowiedzialności i solidarności. Konieczne jest takie rozwijanie duszpasterstwa, które nie ograniczy się do przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa, ale będzie towarzyszeniem małżonkom i rodzinom na wszystkich etapach ich życia, a zwłaszcza w momentach przeżywanych kryzysów i trudności. Biskupi wskazali, że troska o małżeństwo i rodzinę wymaga dziś nie tylko nowych inicjatyw duszpasterskich, ale przede wszystkim konsekwentnej obrony jej antropologicznych fundamentów, od których zależy przyszłość kolejnych pokoleń.
4. Biskupi zapoznali się z głównymi założeniami projektu programu katechezy parafialnej. Podkreślili, że konieczne jest przejście od rozumienia katechezy jako drogi realizacji ustalonego programu do towarzyszenia człowiekowi w procesie osobistego rozwoju wiary, dokonującego się we wspólnocie Kościoła. Biskupi analizowali różne sposoby wdrażania katechezy w diecezjach oraz w parafiach. Przypomnieli, że odnowienie tej formy duszpasterstwa nie oznacza rezygnacji Kościoła w Polsce z nauczania religii w szkole, lecz stanowi jego niezbędne i komplementarne uzupełnienie w całym dziele ewangelizacji.
Podkreślili konieczność zaangażowania i dobrego przygotowania do katechezy parafialnej ludzi świeckich, osób konsekrowanych, a także księży, przez proces ich formacji seminaryjnej, a później formacji stałej. Wskazali na konieczność prowadzenia wspólnych szkoleń dotyczących katechezy parafialnej dla świeckich i duchownych.
5. Konferencja Episkopatu Polski wciąż podejmuje starania mające na celu zmianę szkodliwych decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczących nauczania religii w szkole, których niezgodność z Konstytucją potwierdzają orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Biskupi ponawiają swój apel o wprowadzenie obowiązkowego wyboru między lekcjami religii i etyki. Doceniając wagę edukacji zdrowotnej w procesie wychowania młodego pokolenia, nie mogą się zgodzić na jej realizację według treści zaproponowanych przez MEN. Możliwość rezygnacji uczniów z części zajęć odnoszących się do seksualności człowieka nie rozwiązuje problemu, gdyż przyjęta linia programowa nadal podważa prymat małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz rodziny jako wspólnoty matki, ojca i dzieci. Biskupi stoją na stanowisku, że seksualność człowieka powinna być ukazywana w perspektywie prorodzinnej, a nie tylko jako aspekt zdrowia. W najbliższym czasie Konferencja Episkopatu Polski przedstawi też szczegółowe stanowisko w tej sprawie.
6. W perspektywie zbliżającego się końca roku szkolnego biskupi kierują szczególne słowa wdzięczności do nauczycieli, katechetów, a także wychowawców i rodziców, za ich odpowiedzialny wkład w wychowanie młodego pokolenia. W czasie nieustannych zmian i eksperymentów w polskiej szkole, to na ich barkach spoczywa realizacja procesu edukacyjnego opartego na obiektywnych i fundamentalnych wartościach ogólnoludzkich. Biskupi dziękują za ich poświęcenie i świadectwo integralnego podejścia do wychowania uczniów, uwzględniającego najważniejsze sfery życia: intelektualną, duchową, moralną, prorodzinną i patriotyczną. Wspierają też wszelkie działania nauczycieli i rodziców, domagające się ich podmiotowego traktowania i rzeczywistego włączenia w proces budowania współczesnego oblicza polskiej szkoły.
7. Zebranie Plenarne KEP zakończyło prace nad wersją roboczą Porozumienia w przedmiocie współpracy Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce z diecezjami i jurysdykcjami zakonnymi, które będzie przedmiotem rozmowy z kandydatem na przewodniczącego Komisji niezależnych ekspertów, celem wypracowania ostatecznej wersji Porozumienia.
8. Kilka miesięcy temu powołany został zespół roboczy do wypracowania zasad postępowania jednostek kościelnych na wypadek niespodziewanych sytuacji kryzysowych. Pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a kompetentnymi instytucjami państwowymi prowadzone są obecnie konsultacje na ten temat. Przygotowywany jest też poradnik dla administratorów jednostek kościelnych na wypadek tego typu zdarzeń. Jesienią tego roku planowane są profesjonalne szkolenia dla delegatów diecezjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz ochronę ludności i zabytków.
Modląc się w łomżyńskiej katedrze przed obliczem Matki Bożej Pięknej Miłości, biskupi prosili Boga, za Jej wstawiennictwem, o łaskę pojednania i zgody w naszej Ojczyźnie. Modlili się także o ustanie konfliktów zbrojnych na świecie, zwłaszcza w Ukrainie i Ziemi Świętej. Zawierzyli Maryi również wszystkie sprawy Kościoła w Polsce i udzielili Rodakom w kraju i za granicą pasterskiego błogosławieństwa.
Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 405. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Łomża, 10 czerwca 2026 roku

10 maja 2026 r. Niedziela: z okazji Uroczystości Kongresu Eucharystycznego zapraszamy na Mszę św. o g. 10.00. Po Mszy Świętej procesja z Najświętszym Sakramentem i wspólna Agapa. W niedzielę 10 maja będzie tylko jedna Msza Święta.

Liturgia Świąteczna 2026 r.
Wielki Czwartek, Wielki Piątak Wielka Sobota – g. 17.00
Poświęcenie Pokarmów – Wielka Sobota –
g. 10 i 11.30 i po wieczornej liturgii.
Pogobie Średnie, g. 12.15 i Hotel Jabłoń, g. 13.00
Niedziela Wielkanocy Zmartwychwstania Pańskiego
Rezurekcja z procesją – g. 6.00 i kolejna Msza Święta g. 10.00
Pogobie Średnie, g. 8.00
Poniedziałek Wielkanocny – g. 8. 30 i 10.00
Pogobie Średnie, g. 11.30.
Serdecznie zapraszamy
Marzec 2026 r.
Msze Święte:
Niedziela, g. 9.30 i 16.00 – Wiartel
g. 11.30 – Pogobie Średnie
W tygodniu, Środa, g. 16.00 – Nowenna
W pozostałe dni według grafiku.
Tel. 506 02 02 35
Wizyta Duszpasterska Wiartel- Jaśkowo- Pogobie Średnie
Poniedziałek, 12 stycznia, g. 12.00 – Jaśkowo- od Barbary S. do Jerzego K.
Wtorek, 13 stycznia, g. 10.00 – Pogobie,- od Marka M. nr 41 do Adama B. nr 29
Wtorek, 13 stycznia – g. 16.00- Jaśkowo – Państwo Barbara i Antoni S., Wioleta i Michał S., Anna i Antoni Ł. Władysława Ł. i Agnieszka i Tomasza B.
Środa, g. 10.00 – Pisz -spotkanie opłatkowe, g. 11.00 – Msza Święta Pogrzebowa + Jadwiga Bazydło
Środa, 14 stycznia, g. 15.00 – Jaśkowo – Pani Zofia i Iwona O., Państwo Jermacz, Słubscy, Olszewscy Pani Ewa S., Maryla i Tomasz O.
Czwartek, 15 stycznia, g. 10.00 – Pogobie – od Pani Teresy Banach.
Czwartek, 15 stycznia, g. 15.00 – Jaśkowo – Pani Elżbieta Dąbrowska, Joanna i Adam Bugnaccy, Państwo Banach, Pani Agnieszka Błaszkowsca, Państwo Wańczyccy i Pijewscy.
Piątek, 16 stycznia, g. 10.00 – Wiartel– Pan Jerzy G. i Blok nr 11 A .
Piątek, 16 stycznia, g. 14.00 – Pogobie – Państwo Duda do Sobolewscy.
Sobota, 17 stycznia, g. 12.00 – Wiartel Bloki od 11 C do 11 B.
Poniedziałek, 19 stycznia, g. 10.00 – Wiartel – Państwo Irena i Józef B., Pani Krystyna B., Państwo Krystyna i Andrzej K., Pani Danuta W., Bożena T., Magda i Łukasz K. Jadwiga i Henryk W.
Wtorek, 20 stycznia, g. 14.00 – Pogobie Średnie: Małgorzata Z. 9 m do Malinowscy.
Środa, 21 stycznia – g. 14.00 – Państwo: Kaczmarczyk 5 do Państwa Koszewskich 2a.
Czwartek, 22 stycznia- od g. 10.00 – Osiedle Polana. Od g. 15.00 – Szeroki Bór
Piątek,23 stycznia- od g. 10.00 Mały Wiartel i od g. 14.00 – Pogobie Średnie : od Państwa Klisiatys 22 do Państwa Golińscy i Siwik.
Sobota, 24 stycznia- od g. 14.00 – Jabłoń
Niedziela, 25 stycznia- od g. 14.00 – indywidualne- na zaproszenie.
Do zobaczenia……..
24 grudnia 2025
Uroczysta Pasterka
Wiartel, g. 24.00
Pogobie Średnie, g. 20.00
25 i 26 grudnia
Wiartel, g. 10.00 i g. 16.00
Pogobie Średnie, g. 11.30

Msze Święte
Niedziela
g. 8.30
g. 10.00
g.16.00 – z udziałem dzieci
W kościele dojazdowym, g. 11.30
W tygodniu codziennie g. 9.00 i 16.00 – według wyznaczonego grafiku.
Informacja dla Gości – zawsze warto wcześniej zadzwonić i upewnić się czy dzisiaj o tej godzinie jest Msza Święta. Dodatkowe Msze Święte Ślubne czy też Pogrzebowe zmieniają w danym dniu grafik Mszy Świetych.
Ks, Proboszcz Wojciech- tel. 506 02 02 35. – zapraszam do wspólnej modlitwy.

Wakacyjna codzienność w naszej parafii
Wakacje z Bogiem, w sercu Puszczy Piskiej.
Drodzy, poza codziennym grafikiem Mszy Świętych są odprawiane Msze Święte, Sakrament Pokuty i Pojednania według potrzeb – po wcześniejszym zgłoszeniu. Jestem tu, blisko, dostępny, gotów do posługi i spotkania. Jeśli pragniecie, żeby była odprawiona Msza Święta – zadzwońcie. Przyjdźcie. Dajcie znać. Nawet dzień wcześniej. Chcę, by każdy, kto tego pragnie, mógł tu spotkać Żywego Pana Boga – indywidualnie, w ciszy, w modlitwie, we Mszy Świętej o dowolnej godzinie. Kościół i ks. proboszcz w Wiartlu jest otwarty –czeka na Ciebie. To nie jest Kościół na godzinę od- do, to jest Kościół otwartego serca. Zapraszam – serdecznie, ciepło, po prostu, jak do domu.
A numer do mnie jest prosty: 506 020 235.
________________________________________________________________________________________
W niedzielę, 20 lipca, rozpoczął się w Kościele Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. To kolejna okazja, aby podziękować Panu Bogu za szczęśliwe podróżowanie, a także wesprzeć Misjonarzy. Ruszamy z Akcją Św. Krzysztof 1 grosz za 1 kilometr na środki transportu dla Misjonarzy.
Poświęcenie rowerów, hulajnóg, rolek i rozmowy o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Zapraszam dzieci i młodzież 26 lipca, sobota- Pogobie Średnie g. 14.30 i Wiartel, g. 16.00. Po modlitwie zapraszam na pyszne lody.

Błogosławieństwo Kierowców i poświęcenie pojazdów po Mszy Świętej:
Sobota, 26 lipca, g. 16.00
Niedziela, 27 lipca, g. 8.30, g. 10.00 i g. 16.00 oraz w Pogobiu Średnim o g. 11.30.
Każdy Kierowca otrzyma obrazek z Modlitwą Kierowcy oraz breloczek ze św. Krzysztofem.





Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa – Boże Ciało
Msze Święte:
Pogobie Średnie: g. 8.00 – Msza Święta z procesją
Wiartel: g. 10.00 – Msza Święta z procesją
g. 16.00 – Msza Święta
Msze święte
Msze Święte w tym tygodniu
Poniedziałek i wtorek,
g. 9.00 i 17.00
Środa, o g. 11.00 – Msza Święta Żałobna
i g. 16.00
Czwartek i piątek, g. 9.00
Sobota, g. 16.00
Niedziela, g. 8.00 –Zmiana Tajemnic Różańca
g. 8.30, g. 10.00
i g. 16.00 dla dzieci
Pogobie Średnie, g. 11.30.


Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota g. 17.00
Poświęcenie Pokarmów na Stół Wielkanocny:
Wiartel, g. 9.00, 10.00, 12.00 i g. 19.00 – dla osób pracujących
Pogobie Średnie, g. 11.00
Hotel Jabłoń, g. 13.00
****************************************************************
Niedziela Zmartwychwstania:
Wiartel -Rezurekcja, g. 6.00
Pogobie Średnie- Rezurekcja, g. 8.00
Wiartel, g. 10.00.
Poniedziałek Wielkanocny:
Wiartel, g. 10.00
Pogobie Średnie, g. 11.30
********************************************************************************
Kolęda 2025
Kolejny tydzień kolędy
Czwartek, od g. 10.00 Pogobie Średnie
Od Pani Sołtys do Państwa Koszewskich nr 2a
oraz od Państwa Klisiatys nr 22 do Państwa Golińskich
Piątek, od g. 10.00
Od Państwa Cichockich nr 18 do Państwa Kosakowskich nr 12
Sobota – kolęda odwołana.
____________________________________________
25 grudnia 2024 roku
Wiartel:
Uroczysta Pasterka- g. 24.00 / 23.30 – śpiew kolęd/
Pogobie Średnie- Uroczysta Pasterka – g. 20.00.
Msza św. w dzień g. 10.00
Pogobie Śrdednie, g. 11.30/
26 grudnia
Wiartel:
Msza święta g. 10.00
Pogobie Średnie, g. 11.30

15 września, 2024 r.

13 września 2024 r. posadziliśmy drzewka ozdobne. Na wzgórzu kościelnym jest coraz piękniej, a parafianie licznie gromadzący się za zewnątrz kościoła będą mieli trochę cienia 🙂
______________________________________________________







Msze Święte:
Niedziela, g. 8. 30 i g. 10.00
Pogobie – dojazd- g. 11.30.
_____________________________
Poniedziałek – Sobota – g. 17.00 – okres letni.
/g. 9.00 – okres zimowy/
_______________________________________________________________________________________
Uroczystości odpustowe ku czci św. Maksymiliana M. Kolbe w Wiartlu- 18.08.2024 r.
Pod przewodnictwem JE Księdza Biskupa Dariusza Zalewskiego


















7 lipca, niedziela Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem JE księdza biskupa Dariusza Zalewskiego.













Wizytacja Kanoniczna



.
















Msza Święta codziennie o g. 17.00
Niedziela, g. 8. 30 i 10.00 w Wiartlu
g. 11.30 w Pogobiu Średnim
Nabożeństwo czerwcowe g. 17.00




________________________________________________________________________________________
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
/Boże Ciało/
Uroczysta Msza Święta z procesją:
g. 10.00
_______________________________________________
Kościół dojazdowy w Pogobiu:
g. 8.00 Serdecznie wszystkich zapraszamy
___________________________________________________
Msze Święte:
Niedziela: Wiartel -g. 8.30 i
g. 10.00
i Pogobie Średnie – g. 11.30
________________________________
1 maja: Wiartel, g. 16.30- majowe i Msza Święta g. 17.00
3 maja: Wiartel, g. 9.30 majowe i Msza Święta g. 10.00
_____________________________
Codziennie -od Poniedziałku do soboty, g. 17.00 / w okresie letnim od maja do końca października/ – godziny sprawowanych Mszy Świętych w tygodniu mogą ulegać zmianom ze wzglądów duszpasterskich i aktualnych potrzeb wiernych tutejszej parafii /np. Msze Święte ślubne, chrzciny czy uroczystości pogrzebowe- aktualny grafiki tygodniowy w kruchcie kościoła/.
Informacja dla gości i turystów: Aktualny rozkład nabożeństw zawsze można sprawdzić pod numerem telefonu: 506 02 02 35.
Oczywiście dla grup zorganizowanych w ciągu dnia i w innych godzinach może być sprawowana Eucharystia oraz Sakrament Pokuty i Pojednania.
MODLITWA KONGRESU EUCHARYSTYCZNEGO DIECEZJI EŁCKIEJ
Boże, nasz Ojcze, wielbimy Cię i wysławiamy za Twoją miłość, za posłanie na świat Swojego Syna Jezusa dla naszego zbawienia.
Prosimy Cię, poślij nam Ducha Świętego, byśmy w Jego mocy odkrywali prawdę i piękno obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, byśmy coraz bardziej Go miłowali i mieli świadomość danej nam obietnicy: „JA JESTEM Z WAMI”.
Boże, w Trójcy Świętej Jedyny, spraw, aby Kongres Eucharystyczny naszej diecezji ełckiej stał się wielką wspólną modlitwą duchownych i świeckich, dziękczynieniem za Eucharystię, za Jej szafarzy i wypraszaniem łaski powołania kapłańskiego dla młodych ludzi.
Prosimy Cię, Duchu Święty, pogłębiaj naszą wiarę w żywą obecność Chrystusa w Eucharystii, ożywiaj eucharystyczną żarliwość w odnawianiu relacji z Chrystusem i adorowaniu Go w Najświętszym Sakramencie.
Duchu Święty, daj nam światło i nadzieję, abyśmy zjednoczeni z Maryją, Matką Kościoła, i naszymi patronami mogli być wiernymi świadkami Ewangelii i służyli bliźnim, szczególnie chorym, samotnym i potrzebującym oraz pomagali powrócić do Chrystusa tym, którzy się od Niego oddalili.
Duchu Święty, wzbudź w nas świadomość, że wspomniane cele osiągniemy poprzez uczestniczenie we Mszach Świętych, przyjmowanie Komunii Świętej, adorację Najświętszego Sakramentu, zgłębianie tajemnicy Eucharystii i służbie bliźnim. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Święte Triduum Paschalne 2024 r.
Wielki Czwartek, g. 17.00
Wielki Piątek, g. 17.00
Wielka Sobota, g. 17.00
Niedziela Zmartwychwstania, g. 6.00 – Rezurekcja z procesją
Pogobie – g. 8.30
Wiartel, g. 10.00
Poniedziałek Wielkanocny,
Pogobie, g. 8.30
Wiartel, g. 10.00.
Poświęcenie Pokarmów,
Wiartel, g. 9.00 i g. 11.00
Pogobie, g. 12.00

Nowy, przepiękny witraż św. Rodziny – Wiartel 2024 r.


Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Dziecięce Koło Adoracji Najświętszego Sakramentu zaprasza wszystkie dzieci wraz z rodzicami na spotkanie z Panem Jezusem.





Niedziela
g. 7.40 – Różaniec Święty, g. 8.00 – Godzinki do MNP
Sakrament pokuty i pojednania – od g. 8.00 – do 21.00.
Msze Święte
g. 8.30 i 10.00 – Wiartel
g. 11.30 – Pogobie Średnie
Msze Święte
Lipiec 2023 r.
Poniedziałek, g. 9.00
Wtorek, g. 9.00
Środa, g. 9.00 – Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
Czwartek, g. 9.00
Piątek, g. 9.00
Sobota, g.9.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu do g. 21.00
Sakrament Pokuty i Pojednania – codziennie od g. 8.00 – do g. 21.00
Tel : 506 02 02 35




Msze Święte i nabożeństwa
Niedziela
g. 7.40 – Różaniec Święty, g. 8.00 – Godzinki do MNP
Msze Święte
g. 8. 30 i 10.00 – Wiartel
g. 11.30 – Pogobie Średnie
Niedzielna w Soboty, g. 17.00 / od maja/
Nabożeństwo Majowe codziennie, g. 8.00 i Msza Święta
1 maja Msza Święta, g. 16.00
3 maja Msza Święta, g. 10.00
Wielki Tydzień 2023 r.
Sakrament Pokuty i Pojednania codziennie do g. 21.00.
Msze święte: g. 16.00 -Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek, Wielka Środa, Wielki Czwartek.
Wielki Piątek, g. 16.00 – Droga Krzyżowa i Liturgia Wielkiego Piątku.
Wielka Sobota:
Poświęcenie Pokarmów na Stół Wielkanocny:
g. 9.00 i g. 10.00 – Wiartel
g. 11.00 – Pogobie
g. 13.00 – Hotel Jabłoń
Liturgia Wielkiej Soboty: g. 16.00
Niedziela, g. 6.00 z procesją rezurekcyjną i g. 10.00.
Pogobie, g. 8.00
Poniedziałek Wielkanocny: g. 10.00 – Wiartel
Pogobie, g. 8.00
Wszystkich Parafian i miłych Gości zapraszamy do wspólnego świętowania.
Daj Boże zdrowie wszystkim.









Bardzo serdecznie wszystkich witam na stronie parafii pw. Św. Maksymiliana M. Kolbe w Wiartlu.
Ksiądz proboszcz Wojciech Kuprewicz wraz z całą Rodziną Parafialną

Msze Święte:
Niedziela
g 8.30 i g. 10.00
Pogobie, g. 11.30.
Codziennie Msza Święta – g. 9.00, Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Sakrament Pojednania



Informacje archiwalne
15 sierpnia
Msze Święte: g 8.30 i g. 10.00
Pogobie, g. 11.30.
________________________________________________________________________________________________________________
Czwartek, 16 czerwca 2022 r.
Uroczystość Najświętszego Ciała
i Krwi Chrystusa
Boże Ciało
Msza święta
z procesją do czterech ołtarzy:
Wiartel g. 10.00
Pogobie Średnie – g. 8.00
________________________________________________________________________________________________________________
Majówka z Maryją w Wiartlu
Msze święte w Niedzielę :
g. 8.30 i g. 10.00
g. 8.00 – nabożeństwo majowe
Pogobie – g. 11.30
Msze Święte 3 maja:
g. 8.30 i g. 10.00
g. 8.00 – nabożeństwo majowe
Pogobie – g. 11.30
Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Ośrodek rekolekcyjny przygotowany i gotowy…….
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Drodzy Diecezjanie, Czcigodni Duszpasterze,
Z ogromnym niepokojem patrzymy na niszczące wojenne działania na terenie Ukrainy. Jako Wspólnota ludzi wierzących nie ustajemy w modlitwach do Boga o pokój w sercach i na Ukrainie. Wyrażamy naszą solidarność z narodem Ukraińskim i zapewniamy ich o naszej bliskości i jedności.
Wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem chcemy przeżyć zbliżającą się Środę Popielcową, jako dzień postu i modlitwy w intencjach pokoju, zaś w odpowiedzi na Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego w ten dzień jako Kościół w Polsce będziemy mieli możliwość przyjść z materialną pomocą naszym Braciom ofiarami do puszek. Za pośrednictwem Caritas Polska zostaną one przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy
Już dziś jednak stajemy przed wyzwaniem wsparcia i przyjęcia w naszych wspólnotach uchodźców z Ukrainy. Pierwsi potrzebujący zostali już przyjęci przez Caritas Diecezji Ełckiej. Zwracam się z ogromną prośbą do naszych wspólnot parafialnych, byśmy wychodząc na przeciw pojawiającym się potrzebom, współpracowali z lokalnymi samorządami i przygotowali się do przyjęcia uchodźców tam, gdzie to będzie możliwe, zarówno w budynkach parafialnych, jak i domach naszych wiernych. Oprócz przestrzeni lokalowej potrzebne będą artykuły żywnościowe i sanitarne. Organizujmy się, by pomoc była jak najbardziej efektywna.
Caritas Diecezji Ełckiej koordynuje działania informacyjne i pomocowe oraz pomaga rozlokować przybywających uchodźców.
Dobremu Bogu i Najświętszej Maryi Pannie, Patronce naszej Diecezji, zawierzam losy naszych Narodów.
Ełk, 25 lutego 2022 roku
+ Jerzy Mazur
Biskup Ełcki
Zapraszamy wszystkich do pójścia wspólną drogą rozeznawania woli Bożej:
Październik: 26 wtorek, 27 środa, 29 Piątek
g. 15.30
________________________________________________________________________
W czasie wakacyjnym niedzielna Msza Święta również w sobotę o g. 19.00 / do 22 sierpnia/
28 sierpnia Msza Święta g. 17.00 – Ślubna
Niedziela:
Wiartel: g. 8.30
g. 10.00
Pogobie: g.11.30
Poniedziałek – Piątek g. 17.00 – w czasie letnim /16.00 – w czasie zimowym/
I Piątek miesiąca odwiedziny chorych od g. 10.00, spowiedź od g. 16.30.
11 czerwca 2020 r.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało
Świąteczny porządek
Mszy Świętych:
Wiartel: g. 9.00 – Msza Święta z procesją
Pogobie Średnie: g.11.00 – Msza Święta z procesją
Od 26 kwietnia 2020 r.
Niedzielny porządek Mszy Świętych
Wiartel: g. 8.30
g. 10.00
Pogobie: g.11.30
____________________________________________
Piątek, 1 maja 2020 r.
Wiartel:
Msza Święta g. 8.30
___________________________________________
Sobota, 2 maja
NMP Królowej Polski 2020 r.
Wiartel:
Msza Święta g. 8.30
_________________________________________
DEKRET
Z powodu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i ze względu na obowiązujące wraz z nim przepisy prawa państwowego jesteśmy w tym wyjątkowym czasie zobligowani do dostosowania naszego życia religijnego do zaleceń władz świeckich. Wprowadzone regulacje prawne mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez ograniczenie kontaktów między obywatelami.
Obecny dekret jest dopełnieniem wcześniejszych komunikatów, a niniejszym dekretem wprowadzam w życie następujące postanowienia:
1. Na podstawie kanonu 87 §1,1245 i 1248 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej wszystkim wiernym diecezji ełckiej i przebywającym na terenie diecezji. (szczegółowe informacje w komunikacie z 13 marca br)
2. Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.
3. Ograniczam do 50 osób możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach Świętych (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) Pierwszeństwo mają osoby zamawiające intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, najbliższa rodzina. Obowiązkiem proboszcza jest dopilnowanie, aby nie została przekroczona dopuszczalna przez prawo państwowe ta liczba osób. Gdy zajdzie potrzeba sprawowania większej liczby Mszy Świętych w niedziele, zezwalam Kapłanom na ich odprawianie.
4. Udział wiernych w Mszach Świętych w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych, wspólnot kościelnych etc. oraz w zakładach opieki, opiekuńczo-leczniczych, szpitalach etc. zostaje ograniczony wyłącznie do mieszkańców lub pracowników. Gdyby była większa niż dopuszczona prawem liczba 50 osób, zarządzam, aby zorganizować taką liczbę celebracji, by zachowane zostały przepisy prawa państwowego.
5. Zachęcam, aby w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu kapłani sprawowali sakrament pokuty i zobowiązuję proboszczów do przestrzegania norm dotyczących liczby zgromadzonych w kościele osób.
6. Zalecam, aby Kapłani w kościołach parafialnych każdego dnia o godz. 15:00, w Godzinie Miłosierdzia do 29 marca, odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego i sprawowali Mszę Świętą w intencji o oddalenie pandemii koronawirusa. Natomiast wszystkich wiernych proszę o duchową łączność i odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego w miejscach przebywania.
7. Zgodnie z komunikatem Przewodniczącego KEP z dnia 13 marca, proszę, aby każdego dnia o godz. 20:30, duchowni i osoby konsekrowane odmawiali Różaniec w kościołach, a wierni świeccy w swoich domach rodzinnych i miejscach przebywania, zawierzając Niepokalanemu Sercu Maryi losy naszej Ojczyzny i świata, modlili się w następujących intencjach: za wszystkich wiernych dotkniętych pandemią w Polsce i w świecie, o miłosierdzie Boże dla zmarłych i pociechę dla ich rodzin, o łaskę zdrowia dla chorych oraz o błogosławieństwo dla kapłanów, lekarzy, służby zdrowia i opiekunów, a także o mądrość dla rządzących i roztropność dla wszystkich ludzi. W czasie odmawiania Różańca zachęcam, aby na znak jedności i solidarności zapalić świecę i postawić ją w oknie.
8. Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia do odwołania. Zobowiązuję do śledzenia strony internetowej diecezji ełckiej, gdzie na bieżąco będą publikowane wszelkie aktualne informacje.
9. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że, uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.
Najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – w zgodnej opinii ekspertów – jest pozostanie w domu. Proszę więc wszystkich wiernych o ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi.
Czcigodni duszpasterze i wspólnoto diecezjalna! Z całego serca proszę o zrozumienie tych rozporządzeń wynikających z naprawdę wyjątkowej sytuacji w naszym kraju i na całym świecie. Nasze pokolenia, nigdy nie spotkały się z takim doświadczeniem. Stąd też trudno nam jest nieraz zrozumieć różne uwarunkowania, jakim podlegamy. Pragnijmy, aby mimo wielu zewnętrznych ograniczeń umacniała się w nas potrzeba całkowitego zaufania Opatrzności Bożej.
Matko Kościoła, Módl się za nami!
+ Jerzy Mazur
Biskup Ełcki
Ełk, dnia 14 marca 2020 r.
INFORMACJE
do ogłoszeń parafialnych w sprawie transmisji Mszy Świętych
Niedziela, 15 marca 2020 r.
7:00 – TVP 1
9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy
9:30 – Telewizja TRWAM
11.00 – TVP 1
13:00 – TVP POLONIA
Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1
Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.
20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.
Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie.
Warszawa, 13 marca 2020 r
Wszystkie aktualne informacje na stronie:
http://diecezjaelk.pl/
Rekolekcje Adwentowe 2019 r.
7 i 8 grudnia
Plan rekolekcji
7 grudnia g. 14.00 Msza święta – Pogobie
g. 16.00 – Wiartel
8 grudnia – g. 9.00 i 12.30 – Wiartel
g. 11.00 – Pogobie
Spowiedź 30 min. przed Mszą Świętą.
1 i 2 listopada 2019 r.
Msza Święta g. 9.00
Aplikacja Drogowskaz 
Tam zawarte są aktualne informacje o Mszach Świętych w naszej parafii.
Poniedziałek, wtorek – g. 8.00
Środa, g. 17.00 – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Św.
Czwartek, g. 8.00. i adoracja Najświętszego Sakramentu do g. 21.00
I Piątek – spowiedź g. 16.00- 17.00, g. 17.00 Msza Święta
Sobota g. 17.00 – Niedzielna Msza Święta,
9.00 do 21 –Adoracja Najświętszego Sakramentu
Niedziela
g. 9. 00 i 12.30
kaplica dojazdowa g. 11.00
———————————————————————————————-
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało
20 czerwca – czwartek
g. 8.00 – Msza Święta z procesją do czterech ołtarzy – Pogobie /kaplica/
g. 11.00 – Msza Święta
z procesją do czterech ołtarzy
Wiartel
Niedziela
g. 9.00 i 12.30
g. 11.00 – Pogobie /Kaplica/
Msze Święte w tym tygodniu:
/od 29 kwietnia – 4 maja/
Poniedziałek, g. 8.00
Wtorek, Ełk Katedra Św. Wojciecha, g. 18.00
Środa, Czwartek, Sobota – g.17.00
Piątek, 3 maja
g. 9.00 i 12.30
g. 11.00 – Pogobie – /Kaplica/
Niedziela
g. 9.00 i 12.30
g. 11.00 – Pogobie /Kaplica/
Triduum Paschalne
Wielki Czwartek, Wielki Piątek,
Wielka Sobota
g. 17.00
Adoracja do g. 20.00
Poświęcenie pokarmów:
Wielka Sobota
Wiartel, g. 10.00 i g. 12.00
Pogobie, g. 11.00
Adoracja: od g. 9.30 do 12.30 i od 16.30 do 17.00
Niedziela Wielkanocna
5.30 – czuwanie przy Grobie Pana Jezusa
6.00 – Procesja i Msza Święta /Rezurekcja/
8.00- Rezurekcja – Pogobie
12.30 – Msza Święta
Poniedziałek Wielkanocny
9.00 – Msza Święta
12.30 – Msza Święta
11.00 – Pogobie
Serdecznie zapraszamy
Rekolekcje Adwentowe
8 i 9 grudnia
8 grudnia – sobota
Poświęcenie opłatków na Stół Wigilijny
g. 14.00 – Msza Święta w Pogobiu /spowiedź/
g. 16.00 – Msza Święta w Wiartlu /spowiedź/
9 grudnia – niedziela
g. 9.00 – Msza Święta w Wiartlu
g. 11.00 – Msza Święta w Pogobiu
g.12.30 – Msza Święta w Wiartlu
Uroczystość Wszystkich Świętych
1 listopada – czwartek
Msza święta – Wiartel: g. 9.00
Kaplica – Pogobie: g. 7.30
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych
2 listopada
8.40 – wypominki
9.00 – Msza Święta za Zmarłych
g. 11.00 – Kaplica Pogobie- Wypominki i Msza Święta za Zmarłych
Msza Święta i Wypominki od 2 do 10 listopada – /Nowenna za Zmarłych/ oraz wypominki w każdą niedzielę listopada g. 8.40
Sobota, 3 listopada g.16.00 – Wypominki i Msza za Zmarłych
Niedziela, 4 listopada
g. 8.40 – wypominki
g. 9.00- Msza Święta za Zmarłych
g. 10.45 – Pogobie – Wypominki i Msza Święta
g. 12.30 – Msza Święta
Poniedziałek – Sobota /5-10 listopada/ g. 16.00 – Wypominki i Msza Święta za Zmarłych
Msze Święte
Niedziela:
g. 9.00 i 12.30
g. 11.00 w Pogobiu /Kaplica/
Od 23 czerwca również Msza Święta Niedzielna w sobotę o g. 19.00 /czas wakacyjny/
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa /Boże Ciało/
31 maja – czwartek
g. 8.00 – Msza Święta z procesją do czterech ołtarzy – Pogobie /kaplica/
g. 11.00 – Msza Święta z procesją do czterech ołtarzy – Wiartel
Msze Święte 3 Maja
g. 9.00 i 12.30
Przygotowanie
do I Komunii Świętej
Msza Święta w każdą Niedzielę z udziałem dzieci g. 12.30.
Po Mszy Świętej katecheza.
Sobota, g. 11.00 – próby
Data I Komunii Świętej
26 maja godzina 11.00
_______________________________________________________________
Triduum Paschalne
Wielki Czwartek, Wielki Piątek,
Wielka Sobota
g. 17.00
Adoracja do g. 20.00
/oczywiście jeśli by były osoby chętne dłużej trwać na modlitwie,
to będzie taka możliwość/
Poświęcenie pokarmów:
Wielka Sobota
Wiartel, g. 10.00 i g. 12.00
Pogobie, g. 11.00
Hotel Jabłoń g. 13.00
Adoracja: od g. 9.30 do 12.30 i od 16.30 do 17.00
Niedziela Wielkanocna
5.30 – czuwanie przy Grobie Pana Jezusa
6.00 – Procesja i Msza Święta /Rezurekcja/
8.00- Rezurekcja – Pogobie
12.30 – Msza Święta
Poniedziałek Wielkanocny
9.00 – Msza Święta
12.30 – Msza Święta
11.00 – Pogobie
Serdecznie zapraszamy
Msze Święte
Niedziela
Wiartel: 9.00 i 12.30
Pogobie: 11.00
Środa Popielcowa:
Msze Święte:
14.30 – Pogobie
17.00 – Wiartel
Msze Święte
Od poniedziałku do soboty: g. 17.00
I Piątek, g.16.30 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu, spowiedź.
Serdecznie zapraszam na wspólną Eucharystię.
Plan Wizyty Duszpasterskiej
2018 rok
| Data | Godzina | Miejsce |
| Poniedziałek
8 stycznia |
9.30
10.00 |
Pani Ignaciuk
Blok nr 25 |
| Wtorek
9 stycznia |
10.00 | Wiartel domki |
| Środa
10 stycznia |
10.00
ok.11.30 |
Mały Wiartel
Pieczysko |
| Czwartek
11 stycznia |
10.00 | Osada Leśna
Byłe domy Nadleśnictwa |
| Piątek
12 stycznia |
10.00 | Blok 11 A |
| Sobota
13 stycznia |
9.00 | Pogobie – od Siwików do Skowrońskich /domki przy lesie/
|
| Poniedziałek
15 stycznia |
10.00 | Jaśkowo-przed Strugą /od Nowak Moniki i Adama do Lipińskich Moniki i Karola / |
|
Wtorek 16 stycznia |
10.00
13.00 |
Spotkanie opłatkowe z JE. Ks. Biskupem Jerzym Mazurem
Jaśkowo przed Strugą i Grzegorza do Słonka Barbary |
| Środa
17 stycznia |
10.00 | Blok 11 B |
| Czwartek
18 stycznia |
10.00 | Jaśkowo– za Strugą
/od Skopnik Barbary i Jerzego do Zielińskich Reginy i Zbigniewa/ |
| Piątek
19 stycznia |
10.00 | Blok 11 C |
| Sobota
20 stycznia |
9.00 | Pogobie /droga od
Pisza do Kaplicy/ |
| Sobota
27 stycznia |
9.00 | Pogobie /od Banacha
do Kaplicy/ |
Msze Święte 6 stycznia:
g. 9.00
g. 11.00 – Pogobie
g. 12.30
Msze Święte 24 grudnia:
g. 9. 00
g.12.30
g. 24.00 – Pasterka
g. 11.00 – w Pogobiu
g. 22. 00 – Pasterka w Pogobiu
Msze Święte 25 i 26 grudnia:
g. 9.00
g. 12.30
g.11. 00 – w Pogobiu
Serdecznie zapraszam – Ks. Proboszcz Wojciech












